„Gyökereket kötünk össze a zenén keresztül”

Akárcsak Nagyváradon, a másik oldalon is bemutatkoztunk. Nem kis viszontagságokkal néztünk szembe a határon, de megküzdöttünk a sikerért. Olvasd el, milyen visszhangja volt a beregszászi koncertünknek.

Ha elakad a szavunk, a zene mindig a segítségünkre siet. Milyen kár, hogy a szavak viszont nem jönnek túl könnyen, ha egy páratlan zenei koncert hangulatát szeretnénk mondatokba foglalni. Ugyanis a 3. Kárpátaljai Zsidó Napok rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóján rendkívüli zenei élményben volt részük azoknak, akik ellátogattak a Rákóczi-főiskola átriumába: a Debrecen Dixieland Jazz Band adott koncertet este hét órai kezdettel.

Togyeriska Erika, a Shalom Alapítvány igazgatója köszöntője után Szilágyi Mátyás beregszászi főkonzul szólt a résztvevőkhöz. Beszédében kiemelte annak fontosságát, hogy a zsidó kulturális örökséget őriznünk, ápolnunk és bemutatnunk kell az utókor számára, hiszen „nélkülük szegényebbek lennénk”. A zsidó vallási és kulturális értékek szerves részét képezik az egyetemes magyar kultúrának, amely nem is létezhetne mostani gazdag formájában, gondoljunk akár építészetre, bármely tudományterületre, a film- vagy zeneművészetre. „Kárpátalján egykor virágzó, nagy létszámú magyar zsidó közösség élt és alkotott, s e közösség hagyományainak megőrzése és ápolása a magyar kultúrpolitika fontos feladata.” E mostani gazdag rendezvénysorozat is ehhez járul hozzá, illetve a nemzetek, nemzetiségek közötti megértés, tolerancia, a kárpátaljai békés együttélés hangsúlyozása is egyben.

Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola rektor asszonya is az előző gondolatokat vitte tovább nyomatékosítva, hogy Kárpátalja milyen színes terület kultúrák, nemzetek, vallások tekintetében, melyre sajnos a 20. század történései fakítóan hatottak. A rendezvénysorozat alkalmával azonban újra felelevenedhet a csodálatos zsidó kultúra egy szegmense, melyben „megmerítkezhetünk”, s felhívhatjuk rá a figyelmet, hogy ne vesszen feledésbe.

Az est további részében a Debrecen Dixieland Jazz Band anekdotákkal és zenetörténeti karcokkal tarkított koncertje következett. A héttagú zenekar a dixie, a jazz és a blues, a klezmer olyan összeházasítását mutatta be a kárpátaljai közönségnek, mely által pillanatok alatt megelevenedett a ’20-as évek londoni forgataga vagy a New Orleans-i jazzklubok hangulata. A zenei felhozatal színes volt, számos ismert dal hangzott el, úgy mint a What a wonderfull world Louis Armstrongtól, a L’Chaim! (a Hegedűs a háztetőn c. musical ismert dala) Jerry Bocktól, de egy kisebb mulatós blokk keretében a Szól a kakas már vagy a Shalom aleichem közismert zsidó népdalok is felcsendültek. Az est tetőfoka kétségtelenül az volt, amikor a Hava Nagila kezdetű énekre már a közönség sem bírta csupán tapssal meghálálni a nagyszerű zenei improvizációkat: többen táncra is perdültek a teremben.

Az előadóművészek profizmusát dicséri, hogy több nyelven és több szólamban énekelnek, fellépésük igazi örömzene, mely a hangszerek jól komponált párbeszéde, a stílusok nagyszerű ötvözete, szerethető színpadi jelenségek. Nem meglepő, hogy az 1984-ben alakult banda 2018-ban elnyerte a Megéve-i Jazz Verseny (Franciaország) közönségdíját.

Az ünnepélyes megnyitót követően Debrecen Dixieland Jazz Band zenekar előadását láthattuk. A dixieland és klezmer dallamokat felvonultató formáció igazi New Orleans-i hangulatot varázsolt a közönség lelkébe. „A jazz stílusát és a zsidó kultúrkör zenéjét próbáljuk ötvözni előadásainkban. Ezen kívül a népszerű dixieland-örökzöldek és saját szerzeményeink is bemutatásra kerülnek majd” – tudhattuk meg Kovács János trombitástól.

Kezdésükben egy hamisítatlan gospel zenét hallhattunk, majd Sidney Bechet, amerikai dzsesszzenész, szaxofonos, klarinétos ismert dalai csendültek fel.

A formáció tagjai továbbá Gyarmati Zoltán alapító (szaxofon), Gyarmathy István (klarinét, zenekarvezető), Kovács János (trombita, ének, művészeti vezető), Tóth Dániel (harsona), Tikász Sándor (bendzsó, gitár, ének), Kerekes Imre (tuba), Pataji Géza (dob), Kovács Marietta Mária (hegedű, ének). Fellépésüket a közönség vastapssal jutalmazta.

Az eredeti cikkekből válogattunk, melyeket elérhettek ide kattintva:

https://www.karpatinfo.net/cikk/kultura/200028282-kulturak-talalkozasa-kezdetet-vette-3-karpataljai-zsido-napok-beregszaszon

https://www.karpatinfo.net/hetilap/kultura/200028500-kulturak-talalkozasa

ZeneÓra - ifjúsági program
Az év nagy ajándéka