Rólunk

A7 1984-ben alakult Debrecen Dixieland Jazz Band az elmúlt 36 év alatt körülbelül 1000 koncertet adott, külföldön 14 országban (köztük az USA-ban) mintegy 30 alkalommal járt, kb. 100.000 km-t utazott, számos rádió, televízió és lemezfelvétele készült itthon és külföldön. Túl azon, hogy a Debreceni Jazznapok állandó résztvevője, olyan jeles helyszíneken játszott többek között, mint a European Broadcasting Union Jazz Fesztivál, a Drezdai Dixieland Fesztivál, a New Orleans-i Jazz and Heritage Fesztivál, a Klaipedai Jazz Fesztivál (Maynard Fergusonnal és Billy Cobham-mal) és a United Europe Jazz Fesztivál. A 25. Megéve-i Jazz Verseny közönségdíjasai lettek 2018-ban.

Repertoár

A zenekar repertoárja a kezdetek óta folyamatosan fejlődik. Jelen vannak a hagyományos, new-orleansi gyökerű zenék, illetve 2016 óta a műsor markáns részét képviselik a klezmer-jiddish hagyományokból táplálkozó számok, melyek a “Stílusok találkozása” című programban hallhatók. Csak tőlünk hallható, egyedi hangszereléseink és a sok énekkel fűszerezett koncertjeink gyakran aratnak hangos sikert a közönség soraiban.

Történet

Az 1960-as és 70-es években a magyar jazz-élet markáns, nemzetközileg is jegyzett képviselője volt a Debreceni Jazz Quartett. Vezetőjének, Dr. Kiss Ernőnek halála után a zenekar tagjai néhány évre abbahagyták a közös muzsikálást. 1984-ben Gyarmati Zoltán, a quartett korábbi szaxofonosa elhatározta, hogy további tagok bevonásával más stílusban játszó, új zenekart alapít. Így jött létre 1984 végén a Debrecen Dixieland Jazz Band, melyben az elmúlt évtizedekben számos kiváló debreceni muzsikus játszott (Erdei Kálmán, Nagy Imre, Subicz Gábor, Fejes Márton, Kónya Sándor, Fazekas Csaba, Molnár Zoltán, Gombos Géza, Mátyás Ferenc, Kovács János, Czesznak Tamás). A stílusválasztás jónak bizonyult, a dixieland megalakulásától fogva számos hazai és külföldi meghívást kapott és 1985 óta a Debreceni Jazz Napok állandó résztvevője. Ma is büszke arra, hogy két évvel megalakulása után, 1987-ben az Európai Rádió Unió Tonderi Fesztiválján (Dánia) sikerrel képviselte Magyarországot, és már 1989-ben eljuthatott az európai oldtimers zene kiemelkedő ünnepére a Drezdai Dixieland Fesztiválra. A Debrecen Dixieland Jazz Band azóta Európa csaknem összes országában és két alkalommal a jazz őshazájában, az Egyesült Államokban, ezen belül New Orleans-ben is nagy sikert aratott. Ezen túl természetesen a különböző hazai jazz és dixieland fesztiválok rendszeres vendége, a Magyar Rádió mellett Európa számos országa közvetíti műsorait (volt olyan alkalom,amikor egyszerre 15 országban hallhatták élő koncertjét). A zenekar repertoárjában a népszerű dixieland-örökzöldek és a tagok saját szerzeményei mellett különböző stílusok dixieland-es megszólaltatása is szerepel.

Az együttes munkáját Hajdú-Bihar megye Aranyéremmel, Debrecen Megyei Jogú Város Csokonai-díjjal és Debrecen Kultúrájáért díjjal ismerte el.

Az együttes elnyerte a 2018-ban megrendezett Megéve Jazz Contest közönségdíját.

Dixieland - Gospel koncert május 11-én
About Us